| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Hall Effect Switch |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 2.5 mA |
| Max Supply Current | 12 mA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Test Condition | -40 °C to 125 °C |
| Sensing Range | ±54 mT Trip, ±49 mT Release |
Stock: 355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10531
Ext.Price$0.10531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10531 | $0.10531 |
| 10 | $0.09005 | $0.90050 |
| 50 | $0.08254 | $4.12700 |
| 100 | $0.07566 | $7.56600 |
| 500 | $0.07159 | $35.79500 |
| 1000 | $0.06916 | $69.16000 |
